Kto i kiedy skorzysta z ulgi za kasę fiskalną online?
Ulga za zakup pierwszej kasy fiskalnej jest opisana zarówno w odrębnym Rozporządzeniu w tej sprawie, jak i w ustawie o podatku od towarów i usług. Niedługo jednak na rynku pojawią się urządzenia rejestrujące online, czyli modele nowego typu. Ustawodawca planuje zaś zachęcanie podatników do wybierania akurat takich technologii sprzedaży, m.in. refundacją części kosztów. Co więcej, część działalności zostanie zobligowana do szybszego wdrożenia kas online. A temat ulgi za zakup kasy jest tutaj kluczowy.
Zmiany przepisów – kiedy wejdą w życie?
Nowelizacja ustawy o VAT, a wraz z nią wiele zapisów dotyczących kas fiskalnych online, miała wejść w życie na początku października 2018 roku. Opóźnienia w publikacji i przyjęciu tych regulacji prawnych nie oznaczają jednak, że do tego w ogóle nie dojdzie. Innymi słowy, można założyć, a chyba nawet trzeba, że większość zapisów w nowelizacji ustawy VAT wejdzie w życie – prędzej czy później. Natomiast kiedy już nowe przepisy zaczną oficjalnie obowiązywać, wprowadzą prawdziwą rewolucję m.in. w zasadach przyznawania ulgi za pierwszą kasę fiskalną. Taka refundacja będzie bowiem przyznawana wyłącznie w przypadku instalowania urządzeń online. Podobnie jak dotychczas, podatnik zyska wtedy szansę na odzyskanie do 90% wydanej kwoty, ale nie więcej niż 700 zł. Co więcej, przyznanie ulgi będzie uzależnione od tego, czy kasa online zostanie prawidłowo wdrożona w firmie, tzn. podatnik dopilnuje wszystkich formalności we właściwych terminach.
Osobną kwestią jest zaś to, że w przyszłości z refundacji nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na zainstalowanie urządzeń z elektroniczną kopią paragonów. Ma to znaczenie, gdyż takie modele będą dostępne na rynku co najmniej do końca 2022 roku.
Co z podatnikami, którzy wymienią kasy na online?
Swego rodzaju rewolucją będzie też rozszerzenie ustawowej ulgi na przedsiębiorców, którzy już korzystają z kas rejestrujących, ale w niedalekiej przyszłości zostaną zobligowani do ich zastąpienia i poniesienia dodatkowych kosztów. Chodzi oczywiście o działalności zobowiązane do wcześniejszego wdrożenia urządzeń online. Takie grupy przedsiębiorców również zostaną wskazane w nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. I oni również będą mogli otrzymać nawet do 700 zł zwrotu za zainstalowanie kas online – pomimo tego, że nie będą to pierwsze urządzenia rejestrujące w ich firmach. W ten sposób ustawodawca chce chociaż w pewnym stopniu zrekompensować podatnikom dodatkowe wydatki, których do niedawna przedsiębiorcy mogli nawet nie zakładać. Niemniej, aby skorzystać z ulgi za wymianę kasy na model online, firma również będzie musiała spełnić wszystkie wymogi. Przede wszystkim zacząć korzystać z urządzenia fiskalnego nowego typu w odpowiednim terminie.
opóźnienia opóźnieniami, jednak… no nie tylko ważne jest, jakie przepisy wejdą, ale również kiedy. każdy podatnik chciałby wiedzieć, na czym stoi oraz ile ma czasu na podjęcie konkretnych działań…