Jakie rozwiązania oferuje oprogramowanie do gastronomii?
Wybór rozwiązania systemowego dla gastronomii nie ogranicza się wyłącznie do zakupu odpowiednich urządzeń, np. kasy lub drukarki fiskalnej oraz terminala komputerowego typu POS. W wielu działalnościach tego typu ważne jest także wdrożenie oprogramowania sprzedażowego lub sprzedażowo-magazynowego, które zagwarantuje skuteczne zarządzanie lokalem. A co konkretnie powinien oferować program komputerowy do baru lub restauracji?
Główne cechy programu gastronomicznego
W dzisiejszych czasach rynek rozwiązań informatycznych dla handlu i usług oferuje szeroki wybór oprogramowania sprzedażowego. Dostępne programy komputerowe są też często dostosowane do potrzeb konkretnych działalności gospodarczych. I tak właśnie jest w przypadku wielu aplikacji, które wdraża się w barach, restauracjach czy kawiarniach. Oprogramowanie tego typu pozwala często m.in. na dokładne zdefiniowanie układu stolików w danym lokalu, jak również na ustawienie różnych stanowisk sprzedaży (np. oddzielnych z potrawami i napojami alkoholowymi). Ponadto, w przypadku oprogramowania dla gastronomii standardem jest już dzielenie rachunków, łatwe modyfikowanie poszczególnych elementów menu, zarządzanie dostawami do klientów, wprowadzanie czasowych promocji (np. happy hours) czy w ogóle zaimplementowanie programu lojalnościowego dla gości. A finalna funkcjonalność takiego programu może też zależeć od modułów, na które zdecyduje się przedsiębiorca.
Oprogramowanie dostosowane do potrzeb baru lub restauracji
W przypadku wielu programów do gastronomii funkcjonalność obejmująca szeroko pojętą sprzedaż to tylko fragment dostępnych opcji. Takie oprogramowanie można zazwyczaj wzbogacić o dodatkowe moduły rozszerzeń. Jakie konkretnie? Często chodzi np. o możliwość zarządzania gospodarką magazynową, nadzorowanie sieci placówek gastronomicznych, rozliczanie personelu baru lub restauracji, obsługiwanie dostaw do klientów (w tym sprzedaż online) czy kontrolowanie dostaw do lokalu. A opcjonalność tych rozwiązań sprawia dodatkowo, że można wdrożyć rozwiązanie informatyczne w konfiguracji, która odpowie na wszystkie potrzeby danej działalności gospodarczej.
Kompleksowe rozwiązanie systemowe – co jest wtedy ważne?
Przy poszukiwaniu odpowiedniego oprogramowania dla baru lub restauracji warto też myśleć o innych elementach rozwiązania systemowego. A konkretnie chodzi o to, że wybrany przez przedsiębiorcę program gastronomiczny musi być kompatybilny zarówno z firmowym komputerem (laptopem, tabletem, terminalem komputerowym typu POS), jak i stosowanym urządzeniem fiskalnym (kasą lub drukarką rejestrującą). Tylko wtedy możliwe będzie wykorzystanie pełnego potencjału całego rozwiązania systemowego. Ponadto, w dzisiejszych czasach warto zwrócić uwagę np. na to, czy dana aplikacja może być obsługiwana przy użyciu panelu dotykowego. Na takie rozwiązanie technologiczne decyduje się obecnie wielu właścicieli lokali gastronomicznych.
DZIĘKI! Właśnie ruszam z działalnością gastro i rozglądam się za rozwiązaniami sprzedażowymi do lokalu, wpis zdecydowanie pomógł 😀 pozdrawiam!