Drukarki paragonowe, czyli urządzenia peryferyjne dla różnych firm

Drukarki paragonowe dla firm

Drukarki paragonowe to urządzenia peryferyjne, którym zazwyczaj nie poświęca się zbyt wiele uwagi. Na pewno nie są tak popularne, np. w mediach branżowych i biznesowych, jak terminale płatnicze czy chociażby skanery kodów kreskowych. Jednak z drugiej strony, w dzisiejszych czasach bardzo wiele firm korzysta z takich urządzeń. I są to przedsiębiorstwa, które reprezentują różne branże. Warto więc choćby skrótowo przedstawić najważniejsze cechy drukarek paragonowych.

Drukarki paragonowe – co to takiego?

Już na wstępie warto zaznaczyć, że drukarki paragonowe i drukarki fiskalne to dwa różne typy urządzeń. Wspominamy o tym dlatego, że określenie „paragonowe” może być mylące dla niektórych osób. Urządzenia omawiane w dzisiejszym tekście, nazywane także „bonówkami”, nie zapewniają bowiem wystawiania paragonów fiskalnych, które przedsiębiorcy muszą wydawać swoim klientom. Przy ich użyciu można za to emitować różnego typu wydruki niefiskalne. Jakie konkretnie? Drukarki paragonowe są wykorzystywane m.in. do wystawiania zamówień składanych przez klientów (np. na stanowisku obsługi lub zapleczu kuchennym w restauracji), kuponów rabatowych, bonów, innego rodzaju informacji z systemu lojalnościowego czy tzw. rachunków kelnerskich.

Praca w rozwiązaniu systemowym dla firmy

Drukarka paragonowa, jak każde inne urządzenie peryferyjne, współpracuje z innymi elementami rozwiązania systemowego, które funkcjonuje w danej firmie. W większości przypadków chodzi tutaj o połączenie z komputerem lub kasą fiskalną. Natomiast sama komunikacja pomiędzy poszczególnymi elementami systemu może odbywać się za pośrednictwem różnych interfejsów. Wszystko zależy tutaj od funkcjonalności konkretnych urządzeń dla firmy. Po stronie drukarek paragonowych można spotkać się zarówno z obsługą portów przewodowych (np. RS-232, Ethernet lub USB), jak i modułów zapewniających transmisję danych bez użycia kabli (np. Wi-Fi lub Bluetooth). Jedynym odpowiednim wyborem dla firmy będzie zaś model, który da się podłączyć do komputera lub kasy fiskalnej. Tylko takie rozwiązanie systemowe pozwoli skorzystać z funkcjonalności danej drukarki paragonowej.

Ważne parametry techniczne i fizyczne

Obsługiwane interfejsy komunikacyjne to tylko jeden z parametrów drukarki paragonowej, który ma znaczenie przy wyborze konkretnego urządzenia. Patrząc od strony technicznej, warto też zwrócić uwagę na możliwości mechanizmu drukującego. Zazwyczaj będzie to technologia, która wykorzystuje rolki papieru termicznego. W praktyce istotna jest zaś m.in. szybkość i rozdzielczość wydruku, łatwa wymiana wspomnianego wcześniej materiału eksploatacyjnego czy obecność wbudowanego obcinacza. W niektórych przypadkach spore znaczenie mogą mieć także gabaryty urządzenia. A już zwłaszcza wtedy, gdy drukarka paragonowa będzie funkcjonowała na stanowisku pracy o ograniczonej przestrzeni. Ponadto, niektóre modele mogą działać zarówno w pozycji poziomej, jak i pionowej. To z kolei pozwala na jeszcze skuteczniejsze dostosowanie urządzenia do stanowiska pracy w przedsiębiorstwie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uzupełnij CAPTCHA: *