Zakup wagi etykietującej – jakie rozwiązania warto wziąć pod uwagę?
Biorąc pod uwagę wagi elektroniczne, które obecnie są dostępne na polskim rynku, modele etykietujące można chyba uznać za jedne z najbardziej zaawansowanych technicznie. Wszystko za sprawą ich rozbudowanej funkcjonalności, obejmującej zarówno wykonywanie precyzyjnych pomiarów masy, jak i wydruk informacji na temat ważonych towarów. A jakie jeszcze rozwiązania, oprócz wspomnianych, warto wziąć pod uwagę przy zakupie wagi etykietującej? Zapraszamy do sprawdzenia naszego miniporadnika 😉
Różne wersje konstrukcyjne, a nawet wagi multimedialne
Przedsiębiorca przy poszukiwaniu wagi etykietującej z pewnością trafi na różne wersje konstrukcyjne takich urządzeń. Modele dostępne na polskim rynku często występują w konfiguracji płaskiej lub z wysięgnikiem. Niekiedy również liczba oferowanych wariantów konstrukcyjnych jest nawet większa. Wystarczy wspomnieć o urządzeniach z klawiaturą umieszczoną na wysięgniku (razem z ekranem operatora) lub o wagach etykietujących, które można np. przymocować do ściany.
Innymi słowy, jednym z rozwiązań, na które na pewno warto zwrócić uwagę przy poszukiwaniu odpowiedniego modelu, jest jego konstrukcja. Najlepiej po prostu dostosować ją do obsługiwanego asortymentu oraz do stanowiska pracy w firmie. Co więcej, bardzo ciekawym rozwiązaniem dla biznesu może być waga etykietująca w wersji multimedialnej. Takie urządzenie wyróżnia się m.in. obecnością kolorowego ekranu dotykowego, który służy do zarządzania wszystkimi dostępnymi funkcjami. Często posiada także podzespoły znane komputerów stacjonarnych czy laptopów, np. pamięć RAM lub wydajny procesor.
Urządzenie ważąco-etykietujące w firmowym systemie
Większość wag etykietujących, które są wdrażane w polskich firmach, funkcjonuje w mniej lub bardziej rozbudowanych rozwiązaniach systemowych. Omawiane przez nas urządzenia muszą więc płynnie współpracować m.in. z komputerem i zainstalowanym na nim oprogramowaniem, np. sprzedażowym bądź sprzedażowo-magazynowym. Takie połączenie pozwala przede wszystkim na konfigurowanie ważnych parametrów wagi etykietującej, w tym bazy towarowej oraz obsługiwanych szablonów wydruku.
A jak konkretnie przebiega taka komunikacja? Większość modeli posiada port komunikacyjny typu Ethernet, dzięki czemu można je podłączyć do firmowej sieci LAN. A w przypadku bardziej zaawansowanych modeli wag etykietujących dostępna jest nawet współpraca bezprzewodowa z komputerem i resztą systemu, np. przez interfejs Wi-Fi. Ponadto, nie można również zapominać o tym, że do omawianych urządzeń można często podłączyć ręczny czytnik kodów kreskowych. Taka komunikacja odbywa się zazwyczaj przez port RS-232.
Ważne są także parametry pomiarowe i możliwości mechanizmu drukującego
Dotychczas nie wspomnieliśmy jeszcze zbyt wiele o ważeniu produktów oraz wydruku etykiet. A przecież zakupiona waga etykietująca będzie służyła głównie do wykonywania takich zadań. Dlatego też przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę zarówno na obsługiwane tryby ważenia, jak i szeroko pojęte możliwości mechanizmu drukującego. W pierwszym przypadku istotne będą maksymalne zakresy pomiaru, np. do 6 kg i od 6 do 15 kg albo do 15 kg i od 15 do 30 kg. I ten parametr należy koniecznie dostosować do oferowanego asortymentu, czyli do produktów, które mają być ważone przy pomocy kupionego urządzenia. Z kolei w przypadku mechanizmu drukującego warto zwrócić uwagę m.in. na liczbę programowalnych wzorów etykiet, szybkość i rozdzielczość wydruku, rodzaj obsługiwanych materiałów eksploatacyjnych oraz sposób ich montażu. Każda z tych przełoży się bowiem na codzienną pracę przy użyciu takiej technologii.
ja po przemyśleniu sprawy stwierdziłem, że jednak nie potrzebuję wagi etykietującej aczkolwiek muszę przyznać że te technologie potrafią zaskoczyć i zainteresować swoją multifunkcjonalnością.