Regulacje prawne, które definiują zwolnienia ze stosowania kas fiskalnych

Rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących to dokument, który szczegółowo określa jakiego rodzaju działalności gospodarcze i w jakich okolicznościach muszą zacząć korzystać z urządzeń fiskalnych. A najnowsze regulacje prawne w tej kwestii weszły w życie na początku 2018 roku. Co się zmieniło wraz z publikacją Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów?

Dotychczasowe przepisy fiskalne

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, prowadzenie sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych wymaga rejestrowania obrotu za pomocą kasy fiskalnej. Teoretycznie więc każdy przedsiębiorca, który obsługuje klientów indywidualnych, powinien posiadać urządzenie służące do wystawiania paragonów. I faktycznie tak by to wyglądało, gdyby nie kolejne Rozporządzenia w sprawie zwolnień ze stosowania kas rejestrujących. To właśnie te przepisy określają, kto konkretnie musi zainstalować urządzenie fiskalne. Dotychczas obowiązek ten występował w 2 przypadkach. Po pierwsze, gdy dana firma przekroczyła roczny limit obrotu w wysokości 20 000 zł. Po drugie, gdy usługi świadczone przez przedsiębiorcę znalazły się na liście czynności, przy wykonywaniu których nie przysługują żadne zwolnienia z kas fiskalnych.

Tylko „kosmetyczne” zmiany prawne?

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 20 grudnia 2017 roku w większości zapisów podtrzymało dotychczasowe zasady w sprawie zwolnień. Nie zmienił się np. limit obrotu oraz sposób obliczania tej kwoty. Nadal należy ją ustalać w proporcji do liczby dni prowadzenia handlu w danym roku podatkowym. Pewne zmiany zaszły jednak w katalogu czynności, przy wykonywaniu których przedsiębiorca musi zainstalować kasę fiskalną bez względu na wysokość osiąganego obrotu. Pisząc wprost, aktualnie lista tych usług jest szersza, niż w 2017 roku. Jakiego rodzaju działalności gospodarcze na nią trafiły?

Kasa najpóźniej od 1 kwietnia 2018 roku

W najnowszym Rozporządzeniu na listę czynności, przy wykonywaniu których nie przysługują żadne zwolnienia ze stosowania kasy fiskalnej, trafiły usługi związane ze wstępem na przedstawienia cyrkowe, dyskoteki, sale taneczne oraz do wesołych miasteczek i parków rozrywki. Co więcej, zlikwidowano zwolnienia, z których dotychczas korzystały firmy zajmujące się wymianą walut (z wyłączeniem spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych i banków). Innymi słowy, kantory obsługujące klientów indywidualnych również muszą wdrożyć urządzenia służące do rejestrowania obrotu i wystawiania paragonów fiskalnych.

Warto też podkreślić, że wymienione przed chwilą grupy działalności gospodarczych mają czas na zainstalowanie kas najpóźniej do 31 marca 2018 roku. Od 1 kwietnia br. będą już one musiały poświadczać sprzedaż paragonami fiskalnymi. Natomiast akurat w 2018 roku daty te wypadają w czasie Świąt Wielkanocnych. Podatnicy nie powinni więc zwlekać z instalacją urządzeń rejestrujących w swoich firmach. W czasie świątecznym dopełnienie wszystkich formalności zajmie po prostu więcej czasu.


   One Comment


  1. porffirry
      8 kwietnia, 2018

    aż dziw bierze, że stosowanie kas fiskalnych nie stało się jeszcze po prostu powszechnym obowiązkiem dla każdej branży, każdego handlu i usług detalicznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uzupełnij CAPTCHA: *