Nowe Rozporządzenie MF, a w nim m.in. zmiana przypisania stawek VAT

Zmiana przypisania stawek VAT

1 maja 2019 roku doszło do bardzo ważnych zmian w polskich przepisach fiskalnych. Tego dnia zaczęło obowiązywać m.in. nowe Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących. Wspomniany dokument definiuje wiele kwestii, które są związane ze stosowaniem urządzeń fiskalnych. A nowe Rozporządzenie MF określiło nie tylko obowiązki towarzyszące korzystaniu z kas online, ale także np. konieczność przypisywania stawek VAT do liter „A-G” zgodnie z odgórnie ustalonym schematem.

Nie tylko kasy fiskalne online

Już na początku warto podkreślić, że nowe Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących dotyczy nie tylko urządzeń fiskalnych online. Znajdziemy w nim także wiele przepisów, które definiują sposób używania dotychczasowych modeli – z kopią papierową i elektroniczną. Wynika to z faktu, że „stare” kasy i drukarki będą jeszcze przez wiele lat stosowane przez polskich przedsiębiorców. W planach jest oczywiście ich stopniowe wycofywanie z użytku, ale nie stanie się to z dnia na dzień. Co za tym idzie, konieczność przypisywania stawek VAT do liter „A-G” dotyczy wszystkich urządzeń fiskalnych, które są wykorzystywane do prowadzenia ewidencji oraz wystawiania paragonów czy innych dokumentów.

Jak poprawnie przyporządkować stawki VAT?

Zanim zaprezentujemy nowy schemat przypisywania wartości procentowych VAT na urządzeniach fiskalnych, jedna, bardzo ważna uwaga: same stawki nie zostały zmienione przez ustawodawcę. Zmodyfikowany został jedynie sposób ich programowania na kasach oraz drukarkach rejestrujących. Od 1 maja 2019 roku należy to robić zgodnie z poniższym schematem:

A – stawka podstawowa 23%

B – stawka obniżona 8%

C – stawka obniżona 5%

D – stawka obniżona 0%

E – zwolnienie z podatku

F i G – pozostałe stawki, w tym wartość 0% (zero techniczne)

Zmiany w urządzeniach najpóźniej do 31 lipca 2019 roku

Przedsiębiorcy, którzy obecnie instalują kasy fiskalne, prawdopodobnie często nawet nie zauważą, że doszło do tak istotnej zmiany w przepisach. W urządzeniach wdrażanych po 1 maja 2019 roku stawki VAT są przypisywane do liter „A-G” zgodnie z nowym schematem – przez serwisanta, podczas fiskalizacji. Co innego w przypadku kas i drukarek, które zostały zainstalowane przed wspomnianą datą. Tutaj w wielu sytuacjach konieczne okaże się przeprogramowanie urządzenia fiskalnego. A należy to zrobić najpóźniej do 31 lipca 2019 roku. Warto również podkreślić, że przedsiębiorca może zarówno samodzielne wykonać taką zmianę, jak i skorzystać z usług podmiotu, który jest odpowiedzialny za serwis kasy bądź drukarki.


   One Comment


  1. Vini
      15 czerwca, 2019

    Tak w sumie powinno być od początku, ale cóż….zresztą trochę przedsiębiorców pewnie tak ma zaprogramowane stawki…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uzupełnij CAPTCHA: *