Kluczowe parametry techniczne komputera typu POS

Jak wiele innych urządzeń elektronicznych, terminale komputerowe typu POS również posiadają kilka bardzo ważnych parametrów technicznych. W tym przypadku ważne cechy są związane m.in. z szybkością przetwarzania danych, rodzajem panelu dotykowego czy liczbą obsługiwanych interfejsów komunikacyjnych. Natomiast znajomość tych parametrów oraz ich znaczenia pomaga przy wyborze odpowiedniego modelu dla firmy.

Jakie podzespoły terminala sprawdzić?

Czasami można spotkać się z opinią, że wybór odpowiedniego terminala komputerowego nie różni się znacząco od zakupu zwykłego komputera: stacjonarnego czy laptopa. W przypadku podzespołów takiego urządzenia jest to w pewnym sensie zgodne z prawdą. Przy poszukiwaniu terminala typu POS również należy sprawdzić kluczowe elementy danego modelu, czyli procesor (jego moc obliczeniową), pamięć RAM oraz rodzaj i pojemność dysku twardego. Wspomniane podzespoły w największej mierze wpływają na szybkość pracy komputera. Jeżeli więc przedsiębiorca potrzebuje bardzo wydajnego urządzenia, warto pomyśleć o modelu z wyższą specyfikacją techniczną. Natomiast do prostszych zastosowań dobry będzie nawet komputer POS z podstawowymi podzespołami.

Dlaczego technologia dotykowa jest ważna?

Rynek rozwiązań technologicznych dla handlu i usług jasno pokazuje, że cechą charakterystyczną większości terminali komputerowych jest obecność ekranu dotykowego. Urządzenia dostępne u dystrybutorów posiadają oczywiście różnej wielkości panele, np. 15- lub 17-calowe. Niemniej, w tym przypadku najważniejsza wydaje się nie przekątna ekranu, lecz technologia dotykowa, która jest obsługiwana przez konkretne modele. Pod tym względem mamy bowiem do czynienia ze sporą różnorodnością. Na rynku są np. dostępne komputery POS z ekranami, które posiadają funkcję multi-touch lub charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Z kolei inne panele wyróżniają się dobrą reakcją na dotyk przy użyciu różnych przedmiotów, a nie tylko palców dłoni.

Ile portów powinien posiadać komputer POS?

Liczba i rodzaj obsługiwanych interfejsów komunikacyjnych to także kwestia, którą należy sprawdzić przed wdrożeniem terminala komputerowego typu POS. A już w szczególności ma to znaczenie wtedy, gdy wspomniane urządzenia ma współpracować z kilkoma elementami systemu równocześnie, np. drukarką fiskalną, wagą elektroniczną, czytnikiem kodów, drukarką zamówień czy terminalem płatniczym. I w sumie nie da się jednoznacznie stwierdzić, ile portów powinien posiadać komputer POS. Wszystko zależy od tego, jak bardzo rozbudowany system będzie funkcjonował w danej firmie. Ważniejsza wydaje się wręcz różnorodność obsługiwanych interfejsów. Terminal komputerowy powinien posiadać zarówno porty RS-232 oraz USB, jak i Ethernet.


   One Comment


  1. Potrzebna rada
      4 lipca, 2018

    Właśnie rozważam zakup urządzenia POS. A w zasadzie nie tyle rozważam sam zakup, co wybór konkretnego modelu. Ktoś z czytelników podzieliłby się opiniami z użytkowania? Korzysta ktoś z terminala komp. ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uzupełnij CAPTCHA: *