Kasy z certyfikatem Online Ready – dlaczego warto zwrócić na nie uwagę?

Szykują się duże, poważne zmiany w branży fiskalnej. Opracowywane Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów określi nowe warunki techniczne, jakim muszą sprostać urządzenia rejestrujące sprzedaż. I choć akt prawny ma wejść w życie na początku przyszłego roku, już dziś można przygotować się na skutki tej decyzji . W tym właśnie celu powstały kasy fiskalne gotowe na on-line.

Online’owe kasy rejestrujące połączone z repozytorium MF

Zgodnie z przygotowywanym Rozporządzeniem, które zacznie funkcjonować w styczniu 2018 roku, wszystkie kasy fiskalne, które będą wykorzystywane do prowadzenia sprzedaży towarów lub usług na rzecz klientów indywidualnych, mają być połączone w trybie on-line z centralnym repozytorium. Oznacza to, że informacje na temat przeprowadzonych sprzedaży, dokumentacji ewidencjonowanego obrotu itp. będą nieustannie przesyłane do serwerów Ministerstwa Finansów.

Dzięki temu organy skarbowe zyskają precyzyjne, skuteczne narzędzie analityczne do nadzorowania, czy poszczególne działalności handlowo-usługowe są prawidłowo prowadzone. Mają na tym zyskać przedsiębiorcy wywiązujący się ze swych obowiązków (dbałość o uczciwą konkurencję), budżet państwa (dbałość o lepszą ściągalność należnych podatków) oraz polska gospodarka (ze względu na dalszą likwidację szarej strefy).

Zbliżające się zmiany z dzisiejszej perspektywy

Faktem jest, że o rewolucji czekającej dzisiejsze technologie sprzedaży, mówimy w szczególnym momencie. Z jednej strony, do wejścia Rozporządzenia w życie zostało trochę czasu – a w każdym razie tyle, by wielu przedsiębiorców było zmuszonych rozpocząć pracę z urządzeniem fiskalnym już teraz. Z drugiej jednak, to dość niedługi okres, biorąc pod uwagę kolejny zakup odpowiedniej technologii, a więc i kolejne koszty. Co mogą zrobić podatnicy znajdujący się w takim położeniu? Dobrym rozwiązaniem wydaje się opcja zainwestowania w kasę rejestrującą z certyfikatem Online Ready. Gdy Rozporządzenie zacznie funkcjonować, taki model będzie potrzebował jedynie wyposażenia w dodatkowe rozwiązania, które spełnią wymogi znajdujące się w akcie prawnym. Nie będzie zaś konieczne kupowanie zupełnie nowego urządzenia.

Ci zaś, którzy już mają kasę lub drukarkę fiskalną, będą po prostu musieli kiedyś wymienić swoje modele na te dostosowane do nowych warunków technicznych. Jednak, wcale nie musi to nastąpić już w styczniu 2018 roku. Najprawdopodobniej, istotna okaże się też kwestia ważności homologacji – decyzji wydanych przez Główny Urząd Miar. Dopóki te pozostaną aktualne, dopóty stare urządzenia rejestrujące będzie można wykorzystywać do ewidencjonowania obrotu.

 

Warto też podkreślić, że oprócz internetowej komunikacji z centralnym repozytorium, kasy fiskalne on-line będą oferować również inne, ciekawe funkcjonalności – jak np. wystawianie e-paragonów, które będzie można przesyłać na konta e-mail nabywców. Poza tym, standardowym rozwiązaniem w nowych urządzeniach rejestrujących będzie współpraca z terminalem płatniczym oraz archiwizowanie kopii paragonów w formie cyfrowej.


   One Comment


  1. Vlad
      25 maja, 2017

    dobra decyzja z tym wcześniejszym stworzeniem kas typu online ready – odpowiednia dla podatników i ogólnie korzystna 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uzupełnij CAPTCHA: *