Kasy rejestrujące w postaci oprogramowania – są już nowe przepisy!
1 czerwca 2020 roku weszły w życie nowe przepisy fiskalne, które dotyczą kas rejestrujących w postaci oprogramowania. Warto pamiętać, że Ministerstwo Finansów przygotowało 2 odrębne Rozporządzenia w tej sprawie. Pierwsze dotyczy samych wirtualnych kas fiskalnych, czyli m.in. obowiązków wynikających z ich stosowania. Natomiast drugie Rozporządzenie określa szczegółowo, jakie działalności gospodarcze mogą korzystać z nowych technologii sprzedaży.
Rozporządzenie dotyczące kas wirtualnych
Zacznijmy od Rozporządzenia Ministra Finansów z 26 maja 2020 roku w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. To właśnie ten akt prawny definiuje zarówno sposób działania nowych technologii sprzedaży, jak i obowiązki wynikające z ich stosowania. Zgodnie z wspomnianymi przepisami, tzw. wirtualne kasy fiskalne muszą m.in. transmitować dane do Centralnego Repozytorium Kas (podobnie jak „fizyczne” urządzenia online). Chodzi tutaj głównie o informacje dotyczące prowadzonej ewidencji. Wymagana jest także współpraca urządzeń wirtualnych z drukarkami zapewniającymi wystawianie ważnych dokumentów, np. paragonów fiskalnych (dowodów sprzedaży w formie papierowej). Ponadto, kasę mającą postać oprogramowania można zainstalować na urządzeniach określonych przez producenta. Mają to być przede wszystkim smartfony oraz tablety.
Pełna treść Rozporządzenia MF w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania jest dostępna pod tym adresem.
Rozporządzenie definiujące grupy podatników
Warto pamiętać o tym, że nie każdy podatnik może obecnie korzystać z kasy rejestrującej w postaci oprogramowania. Konkretne grupy przedsiębiorców, którym przysługuje takie prawo, zostały wskazane w odrębnym Rozporządzeniu Ministra Finansów. Co konkretnie wynika z wspomnianych przepisów fiskalnych? Nowe regulacje prawne dopuszczają użytkowanie kas wirtualnych w firmach z branży transportowej, hotelach, gastronomii oraz w działalnościach zajmujących się sprzedażą węgla. Pełną listę takich przedsiębiorstw można sprawdzić w treści Rozporządzenia MF.
Co zmienią kasy mające postać oprogramowania?
Ministerstwo Finansów przewiduje, że wprowadzenie kas w postaci oprogramowania przyczyni się przede wszystkim do zmniejszenia tzw. szarej strefy. Innymi słowy, nowe technologie sprzedaży mają dodatkowo poprawić ściągalność należnych podatków i tym samym zwiększyć wpływy do budżetu państwa. Co więcej, zdaniem Ministerstwa Finansów wirtualne kasy fiskalne będą tańsze od swoich „fizycznych” odpowiedników oraz łatwiejsze do wdrożenia.
Czy faktycznie tak się stanie? Czas pokaże… Warto jednak przypomnieć, że stosowanie takiej technologii sprzedaży będzie wymagało m.in. posiadania odpowiedniej drukarki oraz urządzenia, na którym da się w ogóle zainstalować wirtualną kasę fiskalną. A to może oznaczać dodatkowe wydatki.
dlatego, nawiązując do końcówki wpisu, wciąż mam trochę wątpliwości odnośnie kas wirtualnych, zarówno co do kwestii przepisów, jak i samych rozwiązań, ich kosztów itd…aczkolwiek może faktycznie okaże się to ciekawym, praktycznym i spełniającym swoje cele oraz zadania narzędziem, wypełniającym pewną „lukę” w technologiach sprzedaży. ktoś ma zamiar w to iść i wy;powiedziałby się na ten temat??