Kasy online dla firm zobligowanych do wymiany urządzeń

Kasy online dla firm zobligowanych do wymiany urządzeń

Wymiana urządzeń offline (z kopią elektroniczną lub papierową) na online (przesyłających dane do Centralnego Repozytorium Kas) trwa w Polsce od drugiej połowy 2019 roku. Obecnie jesteśmy już w III etapie całego procesu zastępowania „starych” technologii sprzedaży przez firmy reprezentujące konkretne branże (wskazane przez ustawodawcę). Kolejne grupy podatników muszą zainstalować kasy fiskalne online najpóźniej do 30 czerwca 2021 roku. O jakich przedsiębiorcach mowa i które urządzenia rejestrujące spełnią ich oczekiwania?

III etap wymiany urządzeń rejestrujących

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, najpóźniej do 30 czerwca 2021 roku kasy fiskalne online muszą zainstalować salony kosmetyczne, fryzjerskie i kosmetologiczne, firmy budowlane, kancelarie prawne, gabinety lekarskie i dentystyczne oraz działalności oferujące usługi poprawy kondycji fizycznej (w zakresie wstępu do takich placówek). Będzie to równocześnie ostatni etap procesu wymiany urządzeń rejestrujących, który został wprowadzony przez ustawodawcę niemal 2 lata temu (w maju 2019 roku). Wcześniej swoje kasy offline, czyli modele z papierową lub elektroniczną kopią paragonów, wymienili już m.in. właściciele warsztatów samochodowych, lokali gastronomicznych oraz hoteli.

Popularne kasy online polskich producentów

Zdecydowana większość kas fiskalnych online, które są obecnie dostępne na naszym rynku technologii sprzedaży, to urządzenia polskich producentów. Co ważne, modele dostarczane do dystrybutorów przez krajowe marki reprezentują różne kategorie. Wśród dostępnych kas online znajdziemy więc zarówno urządzenia typowo stacjonarne, jak i przenośne (znajdujące zastosowanie przy mobilnej obsłudze klientów). Są to również modele o niższych bądź wyższych parametrach, z mniej lub bardziej zaawansowaną funkcjonalnością.

Nie wspominamy o tym wszystkim bez powodu, a w kontekście firm, które zostały zobligowane do wcześniejszej wymiany urządzeń offline na online. W III grupie przedsiębiorstw znalazły się bardzo zróżnicowane działalności gospodarcze. W większości świadczą one usługi, jednak nie oznacza to, że np. nie będą potrzebowały kas z dużymi bazami PLU lub modeli przeznaczonych do pracy w rozbudowanych rozwiązaniach systemowych. Albo wręcz przeciwnie – urządzeń prostych, które zwyczajnie w świecie gwarantują zarówno rejestrowanie sprzedaży, jak i transmitowanie danych do Centralnego Repozytorium Kas. Każda z takich grup znajdzie obecnie coś dla siebie na polskim rynku technologii sprzedaży.

Nie tylko kasy, ale też drukarki fiskalne i kasoterminale

Przy omawianiu urządzeń online dla firm, które muszą zastąpić dotychczasowe technologie sprzedaży, nie można zapominać o tym, że wybór dostępnych rozwiązań nie kończy się na kasach rejestrujących. W ofertach polskich dystrybutorów są również dostępne różne modele drukarek fiskalnych z funkcjonalnością zapewniającą przekazywanie wymaganych informacji do CRK. Co więcej, osobną grupę stanowią kasoterminale online, które są ciekawą propozycją także dla firm świadczących usługi. W takich urządzeń do dyspozycji jest zarówno część fiskalna, jak i terminal umożliwiający akceptowanie płatności elektronicznych.


   One Comment


  1. ewa_ewa
      19 lutego, 2021

    dobry artykuł ja właśnie należę do 3 grupy obowiązkowej wymiany na online i właśnie zastanawiam się, czy zostać przy swoim urządzeniu, tylko w wersji online (mam elzab k10), czy jednak zdecydować się na jakiś inny model…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uzupełnij CAPTCHA: *