Kasa czy drukarka fiskalna, czyli jak mądrze wybrać urządzenie dla firmy?
Funkcjonujące obecnie przepisy obligują wielu przedsiębiorców do prowadzenia ewidencji za pomocą urządzenia rejestrującego sprzedaż. Natomiast na polskim rynku są dostępne modele, które reprezentują 2 grupy: kasy oraz drukarki fiskalne. Wspomniane rodzaje urządzeń umożliwiają rejestrowanie obrotu oraz wystawianie paragonów fiskalnych, lecz równocześnie różni je sposób działania. A pamiętajmy o tym, że od wyboru właściwej technologii sprzedaży zawsze zależy to, czy wykonywanie obowiązków będzie przebiegało niemal automatycznie.
Kasa fiskalna – praca samodzielna lub w systemie
Podstawowym wyznacznikiem każdej kasy fiskalnej jest to, że może ona funkcjonować całkowicie samodzielnie. W praktyce oznacza to, iż do rejestrowania obrotu oraz wystawiania paragonów nie jest konieczne zastosowanie dodatkowych urządzeń peryferyjnych. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby kasa współpracowała np. z wagą elektroniczną, skanerem kodów kreskowych, terminalem płatniczym czy też szufladą na pieniądze (standardy komunikacji są kwestią indywidualną, różną w zależności od modelu). I rzeczywistość pokazuje, że podatnicy często decydują się na takie połączenie i stworzenie systemu sprzedaży. Powtórzmy jednak raz jeszcze – nie jest to wymogiem.
Kasa fiskalna ma też inne cechy charakterystyczne. Po pierwsze, w urządzeniach tego typu można zdefiniować od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy pozycji towarowych. I co najważniejsze w tym przypadku, programowanie bazy PLU jest dostępne bezpośrednio z pozycji panelu użytkownika (klawiatura i wyświetlacz). W przypadku chęci skonfigurowania bardzo wielu produktów oraz usług, zalecamy jednak zastosowanie programu do zarządzania sprzedażą. Definiowanie pozycji towarowych będzie wtedy znacznie szybsze i łatwiejsze.
Po drugie, większość kas fiskalnych, które są dostępne na polskim rynku, posiada klawisze funkcyjne. I zasada jest tutaj prosta: im więcej przycisków programowalnych znajduje się na klawiaturze, tym lepiej. Przy pomocy klawiszy tego typu można bowiem zdecydowanie zautomatyzować wykonywanie obowiązków w firmie. Przyciski funkcyjne pozwalają na skonfigurowanie szybkiej sprzedaży popularnych elementów asortymentu, jak również na bezpośrednie wywoływanie często wykonywanych operacji (np. raportów fiskalnych).
Drukarka fiskalna – praca jedynie w systemie, ale z dużą bazą PLU
Drukarka rejestrująca różni się od kasy przede wszystkim tym, że nie może funkcjonować samodzielnie. Do pracy przy użyciu urządzenia tego typu zawsze należy zastosować komputer stacjonarny, terminal komputerowy, laptopa lub tablet. Ponadto, do wykonywania obowiązków niezbędne jest posiadanie odpowiedniego oprogramowania sprzedażowego. To właśnie program dla firmy pozwala na zarządzanie funkcjami drukarki fiskalnej, m.in. na przesyłanie informacji o elementach znajdujących się w asortymencie przedsiębiorstwa.
Sposób działania urządzenia tego typu można by uznać za pewnego rodzaju ograniczenie. Niemniej, konieczności stałej współpracy drukarki fiskalnej z jednostką centralną towarzyszy wiele korzyści. Najważniejszą zaletą jest zaś opcja obsługi bardzo dużej bazy produktów oraz usług. Doskonale widać to na przykładzie modeli, które są dostępne na polskim rynku technologii sprzedaży. Drukarki te mogą współpracować z bazą o pojemności od 100 000 do 1 000 000 pozycji PLU (konkretna liczba jest zależna od danego modelu).
Co jeszcze wyróżnia urządzenia fiskalne, które muszą współpracować z komputerem? Niektóre modele pozwalają na wybór szerokości papieru termicznego (57 albo 80 mm) oraz wydruk faktur VAT. Ponadto, drukarki rejestrujące z reguły zapewniają znacznie szybsze emitowanie paragonów i innego typu dokumentów, niż kasy.
Trudno jednoznacznie napisać, że któryś z omawianych tutaj rodzajów urządzeń jest lepszy bądź gorszy. Zarówno kasy, jak i drukarki fiskalne mają bowiem swoje cechy charakterystyczne, które predestynują je do zastosowań w poszczególnych branżach lub wręcz konkretnych działalnościach gospodarczych. Przed zakupem urządzenia powinniśmy więc rozważyć, jakiego rozwiązania technologicznego potrzebuje nasza firma. W podjęciu mądrej decyzji pomoże również doświadczony dystrybutor kas oraz drukarek fiskalnych.
czasem wydajemi sie ze najlepiej kupic po prostu drukarke i sie juz nie bawic w domysly, czy starczy plu czy nie starczy itd. zwlaszcza, ze teraz sa zarowno stacjonarne jak i mobilne drukarki. ale to tylko moje zdanie 🙂
a ja myślę, że obecnie to już nie jest taki ogólny podział: kasy vs drukarki (i która grupa lepsza w danym przypadku) – chodzi raczej o konkretne MODELE kas lub drukarek. Ich funkcjonalności i rozwiązania potrafią się przeplatać, ja wybrałem kasę Revo, która ma zdecydowanie więcej PLU, niż większość kas, a przy tym dużo interfejsów i mechanizm drukujący, jakiego nie ma NIGDZIE INDZIEJ. nie mówiąc już o tym, że nie wymaga współpracy z komputerem…