Jak w przyszłości będą fiskalizowane kasy online?

Tematów związanych z systemem fiskalizacji online jest całe mnóstwo. Pojawienie się nowych kas rejestrujących oraz dodatkowych przepisów w sprawie tych urządzeń, doprowadzi do wielu zmian w sposobie prowadzenia ewidencji. Co więcej, pewne modyfikacje nie ominą również procedury instalacji takiej technologii sprzedaży w firmie. W szczególności będzie to dotyczyło fiskalizacji kasy online.

Procedura wdrożenia urządzenia rejestrującego

Na początku warto przynajmniej skrótowo przypomnieć, jak obecnie wygląda procedura wdrożenia urządzenia rejestrującego w firmie. Podatnik musi na początku złożyć zawiadomienie do US, w którym informuje o planowanej liczbie kas oraz miejscach ich instalacji. Taki dokument powinien trafić do naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego najpóźniej 1 dzień przed planowaną datą rozpoczęcia rejestrowania obrotu. Następnie obowiązkiem podatnika jest dopilnowanie, aby jego kasa została uruchomiona w trybie fiskalnym (przez serwisanta z ważnymi uprawnieniami). Kiedy fiskalizacji zostanie już wykonana, przedsiębiorca musi poinformować o tym fakcie US – w terminie 7 dni. A na koniec Urząd Skarbowy przydziela podatnikowi indywidualny numer ewidencyjny, który należy umieścić na obudowie urządzenia (w widocznym miejscu i w trwały sposób).

Połączenie z Centralnym Repozytorium Kas

Podstawowym wyznacznikiem urządzeń fiskalnych online będzie współpraca z Centralnym Repozytorium Kas. W ten sposób nowe technologie sprzedaży zaczną przesyłać dane dotyczące m.in. zarejestrowanych transakcji sprzedaży. Samo CRK posłuży zaś m.in. do analizowania zgromadzonych informacji. W rezultacie, organy skarbowe zyskają w przyszłości nowoczesne narzędzie informatyczne, które pozwoli na skuteczniejsze kontrolowanie handlu prowadzonego na rzecz klientów indywidualnych.

Nie bez powodu piszemy o tym, na czym będzie polegało funkcjonowanie Centralnego Repozytorium Kas. Stworzenie tak zaawansowanego systemu teleinformatycznego sprawi bowiem, że dojdzie do zmian w procedurze instalacji urządzenia rejestrującego. W przypadku kasy online pierwsze połączenie z CRK zostanie nawiązane już w momencie wykonywania fiskalizacji. Przedsiębiorca nie będzie więc musiał dodatkowo zawiadamiać właściwego US o tym, że jego urządzenie uruchomiono w trybie fiskalnym. Organy skarbowe otrzymają taką informację za pośrednictwem CRK. Ponadto, fiskalizacje kas online będą mogli przeprowadzać wyłącznie serwisanci, którzy posiadają do tego uprawnienia.


   One Comment


  1. Jeremy_Diz
      12 maja, 2018

    No, to przynajmniej ciut prościej 🙂 chociaż to, hehe 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uzupełnij CAPTCHA: *