Jak odzyskać nawet 90% wydatku na kasę fiskalną?

e-fiskalizacja.pl-ulga-za-zakup-kasy-fiskalnej

Zgodnie z polskimi przepisami, każdy przedsiębiorca, który po raz pierwszy kupuje kasę fiskalną, może skorzystać z refundacji części wydatku z budżetu państwa. Ulga ta może wynieść nawet 90% wartości urządzenia, jednak nie więcej niż 700 zł. Pytanie jednak, jakie warunki trzeba spełnić, aby móc zaoszczędzić przy zakupie pierwszej kasy? Co więcej, czy każdy przedsiębiorca ma szansę na tę ulgi?

Instalacja kasy fiskalnej na czas

Refundacja przysługująca podatnikom została zdefiniowana przez ustawę o podatku od towarów i usług oraz Rozporządzenie MF w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących. Kluczowym wymogiem, niezbędnym do skorzystania z ulgi, jest zaś prawidłowe zainstalowanie urządzenia fiskalnego. Warto przypomnieć, na czym polega wspomniana procedura.

Po pierwsze, obowiązkiem podatnika jest złożenie zawiadomienia do US o planowanej liczbie kas oraz miejscach ich zainstalowania. Należy to zrobić co najmniej 1 dzień przed rozpoczęciem rejestrowania obrotu na urządzeniu. Po drugie, trzeba dokonać fiskalizacji kasy. Niemniej, uruchomić urządzenie w trybie fiskalnym może tylko serwisant z ważnymi uprawnieniami. Zadaniem podatnika jest zaś dopilnowanie, aby czynność ta została przeprowadzona w odpowiednim terminie. Po trzecie, o fiskalizacji należy poinformować Urząd Skarbowy – w terminie 7 dni. Po czwarte, na koniec przedsiębiorca otrzyma od US numer ewidencyjny. Trzeba go umieścić na kasie w widocznym miejscu, w trwały sposób.

Kto może skorzystać z ulgi?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, ulga przysługuje przedsiębiorcy, który kupuje swoją pierwszą kasę fiskalną. I co najważniejsze, z refundacji mogą skorzystać zarówno podatnicy VAT, jak i podmioty zwolnione lub wykonujące jedynie czynności zwolnione. W pierwszym przypadku, polega to na odliczeniu w deklaracji podatkowej właściwej kwoty – za okres rozliczeniowy, w którym rozpoczęto rejestrację obrotu na urządzeniu, ewentualnie za okresy późniejsze. Natomiast przedsiębiorcy reprezentujący drugą grupę mogą się starać o zwrot wydatku na swój rachunek w banku. Muszą wtedy złożyć właściwy wniosek do US.

Kiedy trzeba zwrócić refundację?

Niestety jest tak, że niektóre sytuacje wymagają od podatnika zwrócenia otrzymanej ulgi. Wymieniono je w ustawie o VAT z 11 marca 2004 roku. Refundację będzie trzeba oddać gdy: w czasie 3 lat od momentu fiskalizacji przedsiębiorca przestanie używać kasy; po wykryciu uchybień przy instalacji urządzenia; w przypadku braku wykonania obowiązkowego przeglądu technicznego.

 

Warto jednak zakończyć ten wpis pozytywnym akcentem i podkreślić, że ulga za zakup pierwszej kasy fiskalnej to całkowicie legalny oraz tak naprawdę prosty sposób na odzyskanie części wydanych pieniędzy. Co więcej, dzięki niej można znacząco obniżyć ogólne koszty rozpoczęcia rejestracji obrotu.


   One Comment


  1. władek
      15 września, 2016

    pytałem już o to gdzie indziej, ale nie uzyskałem odpowiedzi, może tutaj się uda. czy ktoś z Was wie, czy ulga ta zawsze wynosi 700zł? a jeśli nie to od czego to zależy? pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uzupełnij CAPTCHA: *