Jak działa mechanizm drukujący urządzenia fiskalnego?
Większość osób nie ma problemu z odpowiedzią na pytanie, do czego służy kasa lub drukarka fiskalna. Nie każdy może wie, że jej celem jest rejestrowanie obrotu, ale chyba wszyscy zdają sobie sprawę z możliwości wystawiania paragonów. Czy jednak zastanawialiście się kiedyś nad tym, w jaki sposób drukowane są dokumenty tego typu lub raporty dobowe/miesięczne? Albo: jakie materiały eksploatacyjne trzeba stosować w kasach oraz drukarkach dostępnych na polskim rynku? Odpowiedzmy na te pytania i przybliżmy nieco sposób działania tych tajemniczych mechanizmów.
Jakie materiały eksploatacyjne?
Drukowanie kojarzy nam się przede wszystkim z obecnością w urządzeniu tonera albo tuszu, które trzeba co jakiś czas wymieniać, aby urządzenie mogło poprawnie pracować. Na szczęście nie w przypadku kas oraz drukarek rejestrujących! Powiedzmy sobie wprost: jedynym materiałem eksploatacyjnym, jaki trzeba wymieniać, jest rolka papieru termicznego. Jej długość i szerokość może być różna i zależy od parametrów konkretnego urządzenia rejestrującego.
A jak przebiega sama „wymiana wkładu” w kasie lub drukarce? Wiele modeli oferuje dziś bardzo prostą instalację rolki papieru termicznego, opierającą się na zasadzie „wrzuć i pracuj”. Taką funkcjonalność posiadają urządzenia z elektroniczną kopią paragonów. Dzięki temu wymiana materiałów eksploatacyjnych zajmuje dosłownie chwilę i nawet początkujący użytkownik bez problemu sobie z tym poradzi.
W jaki sposób dochodzi do zadruku na rolce papieru?
Skoro urządzenie fiskalne nie używa ani tuszu, ani tonera lub taśmy barwiącej, w jaki sposób dochodzi do zadrukowania rolki papieru? Odpowiedź jest prosta: w kasach i drukarkach rejestrujących stosuje się termiczne mechanizmy drukujące. W związku z tym, kluczowe znaczenie ma tutaj ciepło wytwarzane przez obecną w nich głowicę termiczną. To właśnie ona wpływa na papier termoczuły w taki sposób, że dochodzi do zmiany koloru w odpowiednich miejscach, tzn. do pojawienia się informacji na wydruku.
Dodatkowe udogodnienia dla użytkowników
Funkcjonowanie mechanizmu drukującego niejako decyduje o tym, czy kasa lub drukarka fiskalna jest komfortowa w obsłudze. Innymi słowy, to kluczowy element urządzenia tego typu. Dotychczas wspomnieliśmy już o tym, że modele produkowane w dzisiejszych czasach zapewniają prostą wymianę rolki papieru. Niemniej, nie jest to jedyne udogodnienie, na które użytkownicy mogą liczyć.
W najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeniach stosuje się np. obcinacz papieru. Rozwiązanie to oferuje zarówno przyspieszenie procesu wydawania paragonów, jak i wręczanie klientom estetycznie uciętych dowodów sprzedaży. Dodatkowo, niektóre modele posiadają funkcję oszczędzania papieru czy też czujnik zbliżającego się końca rolki. Celem wszystkich tych udogodnień jest skuteczne zautomatyzowanie pracy we wszelkich możliwych obszarach.
Rozwiązanie „wrzuć i pracuj” („drop-in”, zdaje się?) to prawdziwe zbawienie dla sprzedawców zmagających się z dużym ruchem w sklepie!