Fiskalny elementarz – raporty

Kasa fiskalna Posnet Neo XL EJ

Prowadzenie sprzedaży to nie tylko komfort korzystania z klawiszy funkcyjnych, możliwość wystawiania paragonów z dowolnymi grafikami lub posługiwanie się urządzeniami peryferyjnymi. To także obowiązki określone w przepisach fiskalnych, które przedsiębiorca musi spełnić. Dziś o jednym z nich, czyli o konieczności wykonywania raportów.

Oczywistością jest, że każda transakcja musi się zakończyć wystawieniem i wydaniem klientowi dowodu sprzedaży. Mówiłem też już o kopiach paragonów, o obowiązku ich przechowywania oraz o sposobach – tradycyjnych i nowoczesnych – realizacji tego wymogu. Tym razem chciałbym się skupić na innej, krótkiej, ale równie istotnej kwestii, czyli – realizacji raportów dobowych i miesięcznych. Dobrze mieć pewność, czym są oraz w jakich okolicznościach się je wykonuje.

O raporcie dobowym

Jak sama nazwa wskazuje, raport ten zawiera informacje o naszym dobowym obrocie. Dlatego najczęściej wykonuje się go na koniec, po zamknięciu sprzedaży w danym dniu. Piszę najczęściej, gdyż zdarza się, że przedsiębiorca zapomni o tej czynności. W takiej sytuacji można zrealizować raport dobowy dnia następnego. Trzeba jednak pamiętać, aby zrobić to przed jakąkolwiek transakcją – tylko tak uniknie się własnego błędu w prowadzonej ewidencji. Każdy dzień sprzedaży musi zakończyć się prawidłowo wykonanym raportem dobowym. Choć występuje tu jeden wyjątek – kiedy w tym konkretnym czasie nie zostanie przeprowadzona ani jedna transakcja (gdyż dokument i tak będzie miał wartość zerową). W innym wypadku, zaniechanie tej czynności może sugerować organom skarbowym nieprawidłowości w rejestrowanej sprzedaży.

O raporcie miesięcznym

Drugi rodzaj raportu określa nasz obrót w skali całego miesiąca. Zatem teoretycznie powinien być zrealizowany najpóźniej pod koniec tego okresu. W praktyce jednak – czyli zgodnie z przepisami fiskalnymi – ostatni moment na wykonanie takiego raportu to 25 dzień miesiąca następującego po tym, którego dokument ma dotyczyć. Analogicznie do poprzedniej sytuacji, pominięcie tej czynności może zwrócić uwagę Urzędu Skarbowego i poddać w wątpliwość zgodne z panującymi regułami prowadzenie działalności handlowej. Chyba, że w danym miesiącu nie miała miejsca ani jedna transakcja – wtedy możemy pominąć realizację raportu miesięcznego. Jednak rzadko się zdarza, by firma mogła sobie pozwolić na taki przestój w sprzedaży.

Jak zadbać o tę kwestię?

Temat ten wydaje się błahy, ale w rzeczywistości, z punktu widzenia obowiązującego prawa, jest bardzo ważny. Nie wykonywać raportów dobowych i miesięcznych oznacza tyle, co łamać prawo fiskalne. Dlatego to działanie może prowadzić do przykrych konsekwencji, jak nałożenie wysokich kar przez organy skarbowe.

Zatem warto dołożyć starań, aby nigdy podobny incydent nie stanowił problemu dla naszej całej działalności. Zwłaszcza, że dzisiejsze urządzenia fiskalne często służą w tym aspekcie przedsiębiorcom. Możemy zdefiniować przycisk funkcyjny klawiatury tak, by wykonanie raportu dobowego lub miesięcznego trwało chwilę i zależało tylko od jednego kliknięcia. Inną opcją jest zakupienie modelu, który posiada funkcję automatycznego przypominania o realizacji koniecznych wydruków. Ale wybór najlepszego rozwiązania zależy oczywiście od nas.


   2 komentarze


  1. CzesieK
      7 kwietnia, 2016

    dobry artykul! raz wlasnie zapomnialem zrobic raport dobowy i sie martwilem co teraz ale na szczescie jest ta opcja zeby zrobic dnia nastepnego przed pierwsza transakcja. wszyscy poczatkujacy przedsiebiorcy powinni przeczytac ten tekst!

  2. remigiusz
      24 kwietnia, 2016

    dlatego fajnie, że dzisiejsze urządzenia fiskalne potrafią umożliwiać zaprogramowanie automatycznych przypomnień, informujących o konieczności wykonania któregoś z tych raportów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uzupełnij CAPTCHA: *