Dobra kasa to podstawa każdego biznesu

Posnet Bingo HS EJ - dobra kasa fiskalna

Istnieją 2 główne powody, dla których kasa fiskalna jest niezwykle istotnym elementem każdej działalności handlowej. Pierwszy związany jest z panującymi przepisami. Jeśli przedsiębiorca chce prowadzić sprzedaż zgodnie z prawem, musi ewidencjonować obrót przy użyciu tego urządzenia. Jego obowiązkiem jest również wystawianie i wydawanie klientom paragonów, przechowywanie ich kopii, a także wykonywanie raportów dobowych i miesięcznych. Nieprzestrzeganie tych wymogów grozi przykrymi konsekwencjami ze strony organów skarbowych. Drugi powód to efektywna praca firmy – urządzenia fiskalne mają za zadanie maksymalnie przyśpieszyć i usprawnić wszystkie konieczne działania. Dlatego tak ważny jest wybór, jakiego dokonamy podczas zakupu kasy fiskalnej. Na co wtedy powinniśmy zwrócić uwagę?

Jaka jest Twoja firma?

Zanim zaczniemy zastanawiać się, którą kasę fiskalną kupić, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki charakter ma prowadzone przez nas przedsiębiorstwo? Wybór technologii sprzedaży jest bardzo szeroki, co nie oznacza, że wszystkie cechy, funkcje i parametry okażą się tak samo potrzebne czy skuteczne w każdej firmie. Jeśli, przykładowo, szukamy kasy dla działalności mobilnej, to na pierwszym planie znajdą się aspekty, które w innym wypadku mogłyby stać się nieistotne – jak choćby wielkość, kształt, waga i ergonomia urządzenia. Nieduże wymiary urządzenia sprawią, że z powodzeniem zmieści się w samochodowym schowku czy nawet w kieszeni. Warto wtedy również zwrócić uwagę na wydajność akumulatora i możliwości zasilania kasy.

Znowu jeśli chodzi o sprzedaż stacjonarną, dajmy na to, w rozbudowanym przedsiębiorstwie – dobrze jest przede wszystkim zwrócić uwagę na pojemność bazy towarowej, a konkretnie na to, czy uda nam się bez problemu wprowadzić do systemu wszystkie towary bądź usługi. Intensywna praca w punkcie handlowym o dużym natężeniu ruchu wymaga też szybkiego i prostego w obsłudze mechanizmu drukującego oraz funkcjonalnej klawiatury z przyciskami szybkiej sprzedaży.

Co jest dla Ciebie ważne?

W dalszej kolejności warto siebie zapytać, na czym najbardziej nam zależy – na jakich opcjach i parametrach. Jeżeli pracujemy na stanowisku pracy o ograniczonej powierzchni, będzie nam zależało na w miarę możliwości jak najmniejszym urządzeniu; jeżeli uznamy, że prowadzimy sprzedaż w kiepsko oświetlonym miejscu, ważne staną się obszerne, podświetlane, przejrzyste wyświetlacze. Obawiamy się, że warunki pracy mogą niekorzystnie wpłynąć na działanie kasy rejestrującej? Wtedy pomyślmy, czy nie przyda nam się sylikonowa klawiatura, zabezpieczona przed przypadkowym zalaniem, albo twardy ABS wewnątrz obudowy, chroniący podzespoły urządzenia przed uszkodzeniami mechanicznymi. Kasa fiskalna to zakup na przynajmniej kilka lat, zatem powinien być przemyślany i stwarzać jak największy komfort pracy.

W co warto zainwestować?

Istnieją też rozwiązania, które są kosztowniejsze, jednak zdecydowanie opłacalne. Tak jest w przypadku elektronicznej kopii paragonów. Opcja ta niesie za sobą wiele udogodnień, zwłaszcza jeśli chodzi o prowadzenie sprzedaży w dużym punkcie handlowym. Na czym to polega? Kopie wystawionych paragonów – które podatnik obowiązkowo musi przechowywać – zapisywane są w formie cyfrowej, na niedużej karcie pamięci. W ten sposób znika konieczność gromadzenia papierowych rolek i trzymania ich w sterylnych warunkach, zapewniających czytelność dokumentów przez kolejne lata. Ponadto, zmniejsza się zużycie materiałów eksploatacyjnych, a więc i kosztów z nimi związanych. Co więcej, dane łatwo da się zarchiwizować na komputerze, płycie DVD, pendrivie, dysku zewnętrznym lub innym nośniku. Kasa fiskalna z elektroniczną kopią okazuje się zatem inwestycją atrakcyjną, która w dodatku się zwraca.

Gdzie kupić?

Oczywiście są jeszcze inne kwestie, które należałoby przemyśleć, jak choćby predyspozycje kasy fiskalnej do współpracy z urządzeniami peryferyjnymi (wagą elektroniczną, czytnikiem kodów kreskowych etc.). Jak wspomniałem, wybór technologii, różniących się wysokością parametrów, dostępnymi funkcjami i rozwiązaniami konstrukcyjnymi, jest sporo. Dlatego warto też wcześniej skonsultować się ze specjalistą. A skąd wziąć interesującą nas kasę? Polecam zakup bezpośrednio w punkcie handlowym lub w sklepie internetowym dealera kas fiskalnych. Ciekawą opcją jest też zakup na Allegro. Warto jednak zawsze wybierać dealera kas fiskalnych, który posiada siedzibę firmy i/lub sklep blisko naszej lokalizacji.

 


   3 komentarze


 1. Paweł
    2 sierpnia, 2015

  Gdzie polecicie kupować takie rzeczy?

 2. Rafał
    8 sierpnia, 2015

  Polecam, bo sam mam z tej firmy urządzenia i działają jak marzenie

 3. mirek33333
    27 października, 2015

  fajne są urządzenia posnetu, bo są bardzo zróznicowane. ja np potrzebowalem urządzenia mobilnego, ale i posiadającego zdecydowanie dużą bazę towarową. no i temo hs ej to doskonałe tego typu połączenie, drukarka obsługuje wiele pozycji towarowych, a mieści się w kieszeni. pozdrawiam wszystkich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uzupełnij CAPTCHA: *