Czym są i co oferują kasy fiskalne online ready?

Czym są kasy fiskalne online ready?

Jak wiadomo, powoli zbliżamy się do momentu, w którym kasy fiskalne online zaczną się pojawiać na polskim rynku technologii sprzedaży. Obecnie jednak takich urządzeń nie ma jeszcze w ofertach dystrybutorów. A część przedsiębiorców, którzy planują wdrożenie kasy rejestrującej, już teraz musi liczyć się z obowiązkiem wcześniejszego wdrożenia modeli online. Rozwiązaniem w takiej sytuacji mogą się okazać urządzenia przygotowane na zmiany w przepisach fiskalnych.

Kogo czeka wcześniejsza wymiana urządzenia na model online?

Do wprowadzenia nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług zostało już niewiele czasu. Zmiany we wspomnianym akcie prawnym mają zacząć obowiązywać od 1 maja 2019 roku. Ich konsekwencja będzie m.in. zobligowanie części przedsiębiorców do wcześniejszego wdrożenia kas fiskalnych online. Pierwsza grupa podatników będzie musiała zacząć stosować wyłącznie modele nowego typu najpóźniej od 1 stycznia 2020 roku. Chodzi oczywiście o właścicieli warsztatów samochodowych i punktów wulkanizacji oraz o firmy zajmujące się sprzedażą paliwa. Co więcej, później podobny obowiązek czeka kolejne działalności, m.in. lokale gastronomiczne, salony kosmetyczne czy prywatne gabinety lekarskie.

Nowe funkcje kasy w momencie wskazanym przez podatnika

Kasy fiskalne online ready to urządzenia stworzone m.in. z myślą o podatnikach, którzy muszą wdrożyć urządzenia rejestrujące, a równocześnie mają świadomość, że w przyszłości ustawodawca zobliguje ich do wcześniejszego wdrożenia modeli nowego typu. Pisząc wprost, niwelują one konieczność dwukrotnego zakupu technologii sprzedaży. W przypadku kas online ready możliwa będzie bowiem modernizacja dotychczasowej funkcjonalności. Producenci takich modeli deklarują, że da się je dostosować do nowych wymogów technicznych. Innymi słowy, kiedy podatnik zgłosi się z kasą online ready, zostanie ona wyposażona w dodatkowe funkcje, m.in. opcję komunikacji z systemem teleinformatycznym MF.

Konsekwencje modernizacji urządzenia online ready

Omawiając kasy fiskalne online ready, musimy również wspomnieć o konsekwencjach modernizowania takich urządzeń rejestrujących. Zacznijmy od tego, że już samo unowocześnienie będzie usługą płatną (zgodnie z cennikiem producenta danego modelu). Poza tym, trudno jednoznacznie wskazać, ile czasu zajmie wprowadzenie nowych funkcji do kasy online ready. Tym bardziej, że przed modernizacją urządzenie będzie musiało zostać „odczytane” w Urzędzie Skarbowym. A później ponownie zafiskalizowane… Wszystkie te procedury mogą być zarówno kosztowne, jak i czasochłonne. Co więcej, dopóki się nie skończą, dopóty podatnik nie będzie mógł korzystać ze swojego urządzenia. To z kolei w większości przypadków wymusi zaprzestanie sprzedaży na rzecz klientów indywidualnych.


   One Comment


  1. MirKo
      17 marca, 2019

    cieszę się, że mnie (raczej) będzie czekał zakup już kasy fiskalnej online, bez żadnych dodatkowych wątpliwości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uzupełnij CAPTCHA: *