Co zmienią nowe przepisy fiskalne, które pojawią się w 2018 roku?

Przepisy fiskalne są czymś, na co muszą zwracać uwagę wszyscy użytkownicy kas rejestrujących. To właśnie funkcjonujące regulacje prawne obligują podatników do wykonywania różnych, obowiązkowych czynności. A zbliżający się rok 2018 wprowadzi dużo zmian w przepisach, których muszą przestrzegać polscy przedsiębiorcy. Jakie regulacje wejdą wtedy w życie? Kto najbardziej odczuje ustanowienie nowych przepisów?

Nowe Rozporządzenie w sprawie kryteriów technicznych

O nowych wymogach technicznych, które będą musiały spełniał kasy rejestrujące, mówiło się co najmniej od połowy 2016 roku. Wtedy bowiem pojawiły się pierwsze zapowiedzi dotyczące urządzeń fiskalnych online. Dziś już wiadomo, że przywołane przed chwilą regulacje prawne zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Już dziś warto zdawać sobie sprawę z tego, jakie będą rezultaty wprowadzenia nowego Rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące?

Zmiany w wymogach na pewno doprowadzą do tego, że na rynku pojawią się urządzenia zgodne z systemem fiskalizacji online. Będą to kasy z dodatkowymi rozwiązaniami technologicznymi, m.in. interfejsami do komunikacji z serwerami MF oraz do współpracy z terminalami płatniczymi. Modele online zaoferują też realizowanie i wysyłanie paragonów fiskalnych w formie elektronicznej. Ponadto, omawiane Rozporządzenie zdefiniuje przyszłość dotychczasowych kas rejestrujących. Urządzenia z kopią tradycyjną będą dostępne na rynku do końca 2018 roku, natomiast modele z kopią elektroniczną – do końca 2022 roku.

Modyfikacja ustawy o podatku od towarów i usług

Zgodnie z dotychczasowymi zapowiedziami, w najbliższej przyszłości należy się też spodziewać zmian w ustawie o podatku od towarów i usług. Modyfikacja wspomnianego aktu prawnego będzie konieczna, gdyż bez tego trudno wyobrazić sobie stopniowe wprowadzenie w Polsce systemu fiskalizacji online. To właśnie w ustawie VAT zdefiniowane zostanie CRK, czyli Centralne Repozytorium Kas, do którego zaczną trafiać dane przesyłane przez urządzenia rejestrujące nowego typu.

Zmiany w przepisach obejmą również wymianę obecnych technologii sprzedaży. Zmodyfikowana ustawa VAT określi te rodzaje działalności gospodarczych, które jako pierwsze zostaną zobligowane do zastąpienia dotychczasowych kas fiskalnych. Ponadto, w regulacjach pojawią się zapisy dotyczące ulgi za zakup urządzenia online. A ze zwrotu skorzystają także podatnicy, którzy będą musieli wcześniej wymienić „stare” modele. Natomiast sama refundacja wyniesie do 90% wartości kasy fiskalnej online, jednak nie więcej niż 1 000 zł.


   One Comment


  1. wyczekujący
      14 grudnia, 2017

    faktycznie, idzie sporo nowego… ciekawe, jak to wszystko wyjdzie w praktyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uzupełnij CAPTCHA: *